Wady postawy u dzieci szkolnych

Choć wady postawy są wynikiem wielu zaniedbań, sporo z nich wiąże się z codziennym funkcjonowaniem dzieci w szkole. Przede wszystkim wpływa na nie siedzący tryb życia. Po nawet kilkunastu godzinach w szkole dzieci wracają do domu i zwyczajnie nie mają już siły na aktywny wypoczynek. W związku z tym wybierają siedzenie przy komputerze, bądź też oglądanie telewizji. Jak wiadomo zarówno szkoła, jak i dom są dobrym miejscem aby zapomnieć o utrzymywaniu prostych pleców i prawidłowej postawy. Inną kwestią są też nieodpowiednie wymiary mebli, a zatem zbyt niskie lub wysokie stoliki i krzesełka.

Ważne jest zatem dla zdrowia uczniów, aby wyposażenie szkoły (i przedszkola, wcześniej w toku edukacji) wspierało wyształcanie prawidłowej postawy i pomagało dzieciom wykształcić w sobie nawyki związane z prostowaniem się, odpowiednim siedzeniem i dbałością o zdrową postawę. Spędzanie użytkując nieergonomiczne meble  tych kilku godzin dziennie sprawia, że postawa może zmienić się nie do poznania.

Najpopularniejsze wady postawy

Wśród młodzieży szkolnej i dzieci najczęściej spotkać można skoliozę, która to jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Można się jej nabawić niezwykle łatwo, na przykład poprzez noszenie torebki lub plecaka tylko na jednym ramieniu. Co więcej, skoliozie pomaga też chociażby podpieranie się na łokciu z jednej lub drugiej strony. Wyginamy się wtedy nienaturalnie i totalnie psujemy swoją postawę. Kifoza z kolei to tak zwany garb, który to może mieć bardzo wiele przyczyn.

Diagnozę odnośnie stanu nóg i kręgosłupa Twojego dziecka wydać powinien specjalista, lekarz ortopeda. Nie wystarczy odwiedzić gabinet szkolnej higienistki.

Jedną z nich jest na przykład chowanie się i duża nieśmiałość albo też wysoki wzrost.