Optymalne ustawienie regałów w bibliotece

Niektóre biblioteki mogą się pochwalić ogromną ilością miejsca, a więc i także sporymi zbiorami. W innych mamy mało miejsca i mało zbiorów, ale może się też zdarzyć tak, że miejsca mamy mało, ale jednocześnie tych zbiorów jest sporo. To wszystko będzie oznaczało, że trzeba naprawdę dobrze pomyśleć o tym, w jaki sposób ustawić regały.

By było jak najwięcej

Oczywiście jeśli mamy spore zbiory książek i chcemy je udostępnić czytelnikom, regały biblioteczne do szkoły powinny być ustawione w taki sposób, aby jak najwięcej ich zmieścić. To oznacza, że warto pomyśleć o postawieniu regałów jeden za drugim, tak aby można było na nich zmieścić jak najwięcej pozycji. Jeśli jeszcze będą one szerokie i pozwolą na ustawienie książek z obydwóch stron, to może się okazać, że pomieścimy naprawdę sporo egzemplarzy.

Odpowiednie przejścia

Jednak ustawiając regały z książkami w bibliotece musimy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi, tak aby czytelnik mógł spokojnie się tam poruszać. Dodatkowo jeśli z biblioteki mają korzystać dzieci, warto regały ustawić w taki sposób, abyśmy przez większość czasu mogli widzieć wypożyczającego, by w razie czego reagować, jeśli będzie robił coś nie tak. Warto pomyśleć nad różnymi ustawieniami regałów i sprawdzić, która opcja najlepiej sprawdzi się w naszej bibliotece.