Kącik zabaw dla dzieci w przedszkolu – czy musi mieć granice?

Przedszkole jest takim miejscem, w którym z jednej strony dzieci powoli uczą się o świecie, poznają literki i cyferki, ale z drugiej strony jest tam jeszcze sporo czasu na niczym nieskrępowaną zabawę. To też powoduje, że w tym miejscu znajduje się wiele różnych zabawek. Stąd może rodzić się pytanie, czy powinniśmy przygotować kącik zabaw, czy dzieci powinny się bawić po całej sali.

Co na tak dla kącika zabaw?

Jeżeli przygotujemy dla dzieci kącik zabaw i ściśle wyznaczymy granice tego miejsca, to będziemy mieli pewność, że zabawki nie będą rozrzucone po całej sali. Dzięki temu, łatwiej będzie się po niej poruszać, nie trzeba będzie uważać, aby się o coś nie przewrócić, co będzie również bezpieczniejsze dla dzieci, które niejednokrotnie podczas zabawy biegają po całej sali. Z drugiej strony w takim kąciku zabaw, które będzie ograniczone, może się okazać, że dzieci będą miały za mało miejsca na swobodną zabawę.

Warto też się zastanowić nad stworzeniem takiego miejsca na świeżym powietrzu, mogą to być np. piaskownice dla dzieci.

Po całej sali?

Jeśli zrezygnujemy z kącika zabaw, dzieci będą mogły bawić się po całej sali. To będzie oznaczało, że jednocześnie więcej osób będzie mogło brać udział w danej zabawie, a poza tym budowanie mostów czy miast będzie niczym nieograniczone. Oczywiście, będzie wówczas większy bałagan, ale można nauczyć dzieci sprzątania po sobie, tak aby nic niepotrzebnego nie leżało na środku sali.

Warto spokojnie przemyśleć, czy ten kącik zabaw faktycznie jest tak potrzebny. Może lepiej nie ograniczać przestrzeni do zabawy?.