Czy lepiej sadzać uczniów pojedynczo czy parami?

Jeżeli jesteśmy odpowiedzialni za zakup szkolnych ławek i ich ustawienie w sali, możemy się zastanawiać nad tym, czy sadzać uczniów pojedynczo czy parami. Jak zawsze każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a to oznacza, że wszystko powinniśmy dokładnie przemyśleć.

Czytaj na blogu Edumax: Czy układ ławek w klasie ma wpływ na wyniki uczniów?

Dlaczego pojedynczo?

Jeżeli zdecydujemy się posadzić uczniów pojedynczo, to mamy pewność, że każdy z nich ma swoją przestrzeń, dzięki czemu nie będzie przepychanek, bo ktoś zajmuje większą powierzchnię ławki szkolne, a druga strona ma niewiele miejsca. Dodatkowo przy pojedynczym sadzaniu uczniów jest mniejsza szansa na to, że będą od siebie ściągać, a i podczas wykonywania zadań na lekcji, będą musieli być bardziej samodzielni.

Parami?

Jeśli posadzimy dzieci parami, to może się okazać, że będą miały ogólnie więcej miejsca, ponieważ będą miały więcej przestrzeni do zagospodarowania. Co więcej, takie siedzenie parami sprzyja tworzeniu się przyjaźni i współpracy, kiedy lepszy uczeń może pomóc słabszemu.

Jeżeli chcemy, żeby dzieci działały bardziej samodzielnie, to powinniśmy wybierać ławki, w których będą siedziały pojedynczo. Jeśli zależy nam na nauczeniu ich współpracy, warto wybierać te, gdzie posadzimy ich parami.