Czas leżakowania – dlaczego jest tak ważny?

Bez wątpienia zagadnienie leżakowanie w przedszkolach ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi, uważają że leżakowanie powinno być elementem obowiązkowym każdej edukacji przedszkolnej.

Jako że dzieci w ty wieku są bardzo aktywne i energiczne, nawet kilka godzin uczestnictwa w zajęciach lub zabawy mogą być naprawdę intensywne. Przymusowe leżakowanie ma zatem wymiar terapeutyczny, ponieważ odciąża układ nerwowy i pozwala się dzieciom zrelaksować.

W przypadku jego braku, dziecko po powrocie do domu może być rozdrażnione, nerwowe i płaczliwe, co z pewnością nie sprzyja wspólnym aktywnością całej rodziny wieczorami.

Czy warto leżakować?

O ile samo leżakowanie jest bardzo dobrym pomysłem, o tyle nie powinno się do niego zmuszać tych dzieci, które nie mają na to ochoty.

W takich przypadkach, dzieci powinny mieć możliwość odpoczywania na poduszkach, przeglądania książeczek czy też innego spokojnego sposobu spędzania czasu. Tego typu czynności również pozwalają na regenerację psychiczną i fizyczną, ponieważ wyglądają zgoła inaczej niż normalne godziny w przedszkolu.

Dobrym pomysłem na zaaranżowanie leżakowania może być też puszczanie relaksującej muzyki, czytanych bajek lub kołysanek.