BHP na lekcjach chemii

Zajęcia z niektórych przedmiotów wiążą się z pewnym ryzykiem. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Wiąże się to chociażby z zajęciami z chemii, szczególnie gdy w ruch idą substancje chemiczne, w tym żrące kwasy. W niektórych szkołach, zwłaszcza w klasach z rozszerzonym programem nauczania chemii, wykonuje się rozmaite eksperymenty.

Patrząc na ten fakt, normy BHP są ważne i nie można ich w żadnym razie zignorować. Odpowiednio przygotowany nauczyciel powinien sobie z tym obszarem doskonale poradzić, o co w polskiej szkole jest na szczęście dość łatwo.

Na co zwracać uwagę, aby uczniowie na chemii byli bezpieczni? Naturalnie od uczniów także powinno się czegoś wymagać, choć to pedagog w naturalny sposób bierze pełną odpowiedzialność za to, aby wszystko potoczyło się bez najmniejszych przeszkód. Nie powinien na przykład powierzać młodzieży odczynników chemicznych bez ścisłego nadzoru i kontroli.

Uczniowie nie mogą też pozostać sami w sali lekcyjnej z takimi środkami. W pomieszczeniu musi być zapewniona odpowiednia wentylacja, a dygestorium musi być w pełni sprawne.

Poza tym ogromne znaczenie poza normami BHP ma też zwykły zdrowy rozsądek – którego czasami brakuje najbardziej.